THY'de Astronomik Yönetici Maaşları

0

Daha önce burada ve diğer sayfalarımızda defalarca "Çalışanına Değer Veren Firmalar" alanında yer verdiğimiz Türk Hava Yolları bugünlerde astronomik yönetici maaşları ile öne çıkıyor. Öyle maaşlar var ki insanın dudakları uçukluyor!


Türk Hava Yolları'nın (THY) eski başmüfettişi Bilal YILDIZ, "THY'de astronomik yönetici maaşları" adlı yazısında, THY'deki müdür ve üstü yöneticilerin aldığı maaşları açıkladı.THY Genel Müdürü Bilal EKŞİ'nin maaşının brüt 1 milyon 400 bin TL olarak belirlendiğini iddia eden YILDIZ, şunları söyledi:

"THY'de çalışanlar yılda 16 maaş aldıkları için siz bu rakamın brüt değil, net maaş olduğunu düşünebilirsiniz. Yani THY Genel Müdürü ayda 1 milyon 400 bin TL maaş alıyor dersek, yanlış olmaz.

Şimdi bize ulaşan rakamları tek tek yazıyorum.

Genel Müdür maaşı 1.400.000 TL olarak belirlenmiş. (tavan maaş)

Sekiz genel müdür yardımcısının maaşı, bu rakamın %90'ı (1.260.000 TL)

Kırk bir adet başkanın maaşı, bu rakamın %50'si (700.000 TL)

Elli üç adet başkan yardımcısının maaşı. bu rakamın %35'i (490.000 TL)

Yüzlerce müdürün maaşı. bu rakamın %25'i (350.000 TL) civarında olmuş aldığımız duyuma göre."

"HUZUR HAKKI ALIYOR"

THY’nin son faaliyet raporuna göre 9 adet iştiraki, 9 adet de bağlı ortaklığı olduğunu dile getiren YILDIZ, THY Genel Müdürü EKŞİ'nin ilaveten iki şirketten de huzur hakkı aldığını belirtti.

Diğer yandan, THY'de başkan olduğu halde bu alt şirketlerde yönetim kurulunda gösterilip, huzur hakkı alanlar olduğunu vurgulayan YILDIZ, şunları söyledi:

"Ben bunlardan birinin aldığı huzur haklarını, haberleri ve şirket sicil kayıtlarını tarayarak öğrendim. Şirketin mevcut hukuk müşaviri. Halihazırdaki dolgun başkan maaşına (700.000 TL) ilave olarak, iki yan şirketten de huzur hakkı alıyormuş. Diğerlerini zahmet buyurup açıklarlarsa, biz de öğreniriz."


Ne düşünüyorsunuz bu astronomik rakamlar hakkında? Sizin çalıştığınız şirketlerde genel müdürler böyle astronomik maaşlar alıyorlar mı? 

Kategoriler

Yorum Gönder

0Yorumlar
Yorum Gönder (0)